Komornik a założenie firmy

Problem: Jestem w ciężkiej sytuacji a mianowicie prowadzę jeszcze działalność którą niebawem będę musiała zamknąć z powodu braku ludzi do pracy albo ludzi którzy nie przykładali się do pracy firma popadła w duże długi a leasingi odebrały swoje przedmioty. Teraz mąż chce otworzyć na siebie działalność i zająć się między innymi mechaniką ale ma zajęcie komornicze za alimenty. Obawiam się że jak komornik dowie się że mąż otworzył działalność to przyjdzie na nieruchomość i np zajmie urządzenia czy podnośnik (dużo drogiego sprzętu). Co miesiąc do komornika wpłacamy 1000 zł. Tym bardziej że komornik może zająć konto męża jak już otworzy te firmowe. Na mnie już nic nie może być bo mam egzekucje komornicze niebawem będą następne więc mąż chce swoją działalność otworzyć ale obawiam się właśnie komornika za alimenty.

Porada: Z tymi zajęciami ruchomości (sprzęt, maszyny) to jest najczęściej tak, że trudno je sprzedać na licytacji komorniczej ale oczywiście nie można wykluczyć takiej ewentualności. Najlepiej byłoby zrobić tak, że formalnie byłyby te rzeczy własnością osoby trzeciej która wynajęłaby je mężowi. Jeżeli przyjdzie komornik, to mąż przedstawia komornikowi umowę z której wynika, że to nie on jest właścicielem.

Co do konta firmowego to oczywiście komornik może je zająć i zabrać wszystkie środki ale na koncie osobistym przysługuje dłużnikowi w każdym miesiącu kwota wolna od zajęcia w przybliżeniu jest to minimalna płaca krajowa. I praktycznie da się używać konta osobistego jako firmowego; dobre konta osobiste można otworzyć tutaj. Warto też wiedzieć, że gdy komornik dokona poszukiwań konta bankowego (a robi to na początku egzekucji), to później bardzo rzadko kiedy ponawia zapytania o konta- http://egzekutor.edu.pl/jak-czesto-komornik-szuka-kont-bankowych-danego-dluznika/ – można wówczas założyć nowe konto…

6 myśli na temat “Komornik a założenie firmy”

    1. Nic nie musisz sprawdzać, bo jak sprawa trafi do komornika to Ty się o tym szybko dowiesz – od samego komornika. O każdej czynności egzekucyjnej dłużnik jest powiadamiany przez komornika jak i w ogóle o wszczęciu postępowania egzekucyjnego też. Moim zdaniem szkoda że tak jest, bo nieraz w związku z tym bywają sytuacje, które nie powinny mieć miejsca.

  1. Mam takie pytanie odnosnie dział ości gospodarczej. Także Mam zajęcia komornicze z przed lat który pozostały po mężu lecz się rozwiedlismy.Takze konto zostało zajęte. Prowadziłam kiedyś Gabinet kosmetyczny, nadal Posiadam wszelki sprzęt, i chcem otworzyć działalność gospodarczą. Czy w takim razie komornik Ma prawo zabrać sprzed na którym pracuję. Czy jest jakas Możliwość dogadania się z komornikiem aby wyznaczył miesiączna ratę? Jak w tym przypadku postępować.

    1. Zgodnie z art. 829 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego nie podlegają egzekucji narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych. Wynika z powyższego, ze komornik nie ma prawa prowadzić egzekucji z tego sprzętu. Co do spłat w ratach, to z wierzycielem negocjować, komornik nie ma prawa bez polecenia wierzyciela zwolnić rachunku bankowego zadowalając się ratami.

  2. Dzień dobry mam takie pytanie do Pana/Pani na które na pewno mi odpowiecie mianowicie mam długi w sieci komórkowej oraz telewizji cyfrowy Polsat sprawa jedna jest u komornika druga w firmie pragrup chciałbym założyć sobie działalność sprzedaży samochodów czyli auto handel będą ta samochody straszę za nie duże pieniądze nie stać mnie na inne nie pracuje nigdzie chce się jakoś utrzymać w Zusie panie zaproponowały żebym płacił składki przez pocztę nie otwierał konta czy mogę mieć jakiś problem z tymi firmami jak dowiedzą się ze prowadzę działalność chciałem iść z nimi na pewna ugodę lecz chcą spłatę w 3 rata na które mnie dziś nie stać proszę o odpowiedz na moje pytanie oraz pomoc każda wskazówka będzie dla mnie cenna pOdrawiam

    1. Konto bankowe przedsiębiorca musi mieć ale nie musi mieć na nim środków. Długi nie są formalną przeszkodą w otwarciu działalności gospodarczej. Gdy komornik może próbować ściągnąć dług także z majątku firmy bo w przypadku osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą majątek firmy to jej osobisty majątek. Jeżeli samochody będą zarejestrowana na Pana to komornik może je zająć i sprzedać. Jeżeli rotacja tych samochodów będzie szybka (kupuje Pan i rejestruje na siebie po czym szybko sprzedaje) to ryzyko jest niewielkie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.