Pełnomocnictwo do udziału w licytacji komorniczej

Problem: Od około pół roku interesuję się licytacjami komorniczymi. Kupiłem już trzy samochody i jedną działkę. Teraz jednakże będę przebywał za granica na kontrakcie ale nie zamierzam z tego „hobby” zrezygnować. Chciałbym ustanowić pełnomocnika do udziału w licytacjach ale do każdej licytacji osobne. Czy takie pełnomocnictwo może zostać przesłane faksem / mailem?

Porada: Nie, nie można tak. Jak chodzi o pełnomocnictwo do udziału w licytacji ruchomości, to zgodnie z art. 867(2) par. 4 Kodeksu postępowania cywilnego, musi być stwierdzone dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym, chyba że udziela Pan pełnomocnictwa radcy prawnemu albo adwokatowi. Tak samo jest w przypadku pełnomocnictw udzielanych do udziału w licytacji nieruchomości, na podstawie art. 977 Kodeksu postępowania cywilnego (podpisy urzędowo poświadczone nie są w tym wypadku wymagane tylko jeżeli udzielane są przez państwowe jednostki organizacyjne lub jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego).

Nie będzie też ważne pełnomocnictwo (choćby i urzędowo wcześniej poświadczone) które prześle Pan faksem albo mailem. Trzeba oryginał przedłożyć.

2 myśli na temat “Pełnomocnictwo do udziału w licytacji komorniczej”

  1. Zleciłam, firmie windykacyjnej windykację pożyczki przekazanej znajomemu. Firma windykacyjna po miesiącu oznajmiła mi, że bez komornika nie obejdzie się a z racji tego, że pożyczkę dokumentuje tylko przelew z mojego rachunku osobistego a dłużnik kłamie co do celu otrzymania pieniędzy, więc prawdopodobnie sąd zechce mnie przesłuchać. Ja mieszkam w Kalifornii i do Polski nie mam po co przyjeżdżać w bliskiej przyszłości. Moje pytanie w związku z tym: czy istnieje możliwość żebym złożyła zeznania w USA?

    1. Tak, istnieje taka możliwość. Miałem podobną sprawę w której sądowi wskazałem iż świadek obecnie mieszka zagranicą. Słuchania świadka dokonał polski konsul. W Kalifornii jest Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Los Angeles. Możliwe, że sąd polski zapyta, czy będzie Pani w najbliższym czasie w Polsce (w jakich dniach) aby Panią przesłuchać a jak nie, to wchodzi w grę słuchanie właśnie przez konsula któremu pytania sąd prześle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.