Zajęcie konta bankowego przez kilku komorników

zajęcie konta

Problem: Miałem z trzema wierzycielami ugodę na spłatę długu w ratach, żeby w moim jak też w ich interesie nie doszły mi w egzekucji komorniczej większe koszty. Nie udało mi się wywiązać z płatności z żadnym z tych wierzycieli i prawdopodobnie wyślą albo już wysłali papiery do egzekucji komorniczej. To są firmy z różnych regionów kraju, możliwe że niejeden komornik będzie prowadził egzekucję. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czy jak zajmą mi wszyscy jeden rachunek mój firmowy sprawy utkną do czasu wyjaśnienia który z tych komorników będzie prowadził te wszystkie sprawy? Czy to czasu wyjaśnienia będę mógł dokonywać przelewów z konta?

Porada: Udzielając odpowiedzi zakładam, że na Pana koncie firmowym będzie niewystarczające saldo do zaspokojenia wierzytelności i kosztów komorniczych we wszystkich sprawach. W przeciwnym wypadku nawet jeśli wszystkie zajęcia konta dotarłyby do banku w tym samym momencie, to bank przeleje pieniądze wszystkim trzem komornikom.

W przypadku natomiast gdy wierzytelność z konta bankowego została zajęta w dwu lub więcej postępowaniach egzekucyjnych a znajdująca się na tym koncie kwota nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli, to zgodnie z art. 889 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego bank wstrzymuje się z wypłatą zajętych kwot, powiadamiając o tym komorników prowadzących egzekucję. Zajęte wierzytelności bank wypłaca, po przekazaniu wszystkich spraw jednemu z tych komorników, który prowadzi dalszą egzekucję. Dłużnik nie ma w międzyczasie możliwości dysponowania środkami na koncie bankowym. Można jednak wówczas i w ogóle otworzyć nowe konto w innym banku i jest wysoce prawdopodobne że komornicy nieprędko dowiedzą się o nim ile w ogóle. Zmiana konta bankowego w trakcie egzekucji nie jest przestępstwem. Nadto może Pani założyć sobie konto osobiste a nie firmowe i używać do rozliczeń firmowych konta osobistego na którym to koncie komornik musi co miesiąc pozostawiać kwotę ustawowo zwolniona z egzekucji. Dobre konta osobiste można założyć tutaj a firmowe tutaj.

4 myśli na temat “Zajęcie konta bankowego przez kilku komorników”

  1. Klaniam się. Moja sytuacja wygląda tak : niestety w przeszlosci zaciagnalem pare kredytow, ktore przestałem splacac, do tego tez doszly niepłacone rachunki za tel. Mandaty za przejazd i inne głupoty mlodosci, w chwili obecnej mam rowne 10 egzekucji kom. Stać mnie, żeby splacac jakies rozsądne raty co miesiąc, ale chciałbym to polaczyc w jeden dlug, żeby prowadzil to jeden komornik, czy to jest w ogole możliwe? Bardzo proszę o pomoc, szczerze przyznam, ze meczy mnie ten tamat, wie Pan dlaczego, mam dość ukrywania się, chciałbym to ruszyc, ale nie wiem jak….

  2. witam
    mam sporo długów ,unikam płacenia ,pracuje na czarno parę dobrych lat ale meczy mnie to i chciałbym dowiedzieć jak sprawdzić gdzie mam długi ile ich jest i zacząć je spłacać, jednak nie płacenie nie popłaca , myślę ze coś koło 50 tys będzie i myślę ze jestem w stanie to spłacić w 5 lat ale nie wiem gdzie mam sie udac po wykaz moich długów , pewnie sa juz sprzedane jak i gdzie szukac zacznę spłatę od najmniejszego do największego dziekue

    1. Proszę skontaktować się z wierzycielami i niech Pana poinformują, co ze sprawami, czy długi sprzedane komu sprzedane. Zbiorczego wykazu Pan nie uzyska, może niektóre widnieją w BIK, może w KRD – może Pan zażądać wykazu swoich długów z tych baz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.