Zajęcie konta bankowego przez kilku komorników

zajęcie konta

Porada: Miałem z trzema wierzycielami ugodę na spłatę długu w ratach, żeby w moim jak też w ich interesie nie doszły mi w egzekucji komorniczej większe koszty. Nie udało mi się wywiązać z płatności z żadnym z tych wierzycieli i prawdopodobnie wyślą albo już wysłali papiery do egzekucji komorniczej. To są firmy z różnych regionów kraju, możliwe że niejeden komornik będzie prowadził egzekucję. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie, czy jak zajmą mi wszyscy jeden rachunek mój firmowy sprawy utkną do czasu wyjaśnienia który z tych komorników będzie prowadził te wszystkie sprawy? Czy to czasu wyjaśnienia będę mógł dokonywać przelewów z konta?

Problem: Udzielając odpowiedzi zakładam, że na Pana koncie firmowym będzie niewystarczające saldo do zaspokojenia wierzytelności i kosztów komorniczych we wszystkich sprawach. W przeciwnym wypadku nawet jeśli wszystkie zajęcia konta dotarłyby do banku w tym samym momencie, to bank przeleje pieniądze wszystkim trzem komornikom.

W przypadku natomiast gdy wierzytelność z konta bankowego została zajęta w dwu lub więcej postępowaniach egzekucyjnych a znajdująca się na tym koncie kwota nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli, to zgodnie z art. 889 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego bank wstrzymuje się z wypłatą zajętych kwot, powiadamiając o tym komorników prowadzących egzekucję. Zajęte wierzytelności bank wypłaca, po przekazaniu wszystkich spraw jednemu z tych komorników, który prowadzi dalszą egzekucję. Dłużnik nie ma w międzyczasie możliwości dysponowania środkami na koncie bankowym. Można jednak wówczas i w ogóle otworzyć nowe konto w innym banku i jest wysoce prawdopodobne że komornicy nieprędko dowiedzą się o nim ile w ogóle. Zmiana konta bankowego w trakcie egzekucji nie jest przestępstwem. Nadto może Pani założyć sobie konto osobiste a nie firmowe i używać do rozliczeń firmowych konta osobistego na którym to koncie komornik musi co miesiąc pozostawiać kwotę ustawowo zwolniona z egzekucji.

2 myśli na temat “Zajęcie konta bankowego przez kilku komorników”

  1. Klaniam się. Moja sytuacja wygląda tak : niestety w przeszlosci zaciagnalem pare kredytow, ktore przestałem splacac, do tego tez doszly niepłacone rachunki za tel. Mandaty za przejazd i inne głupoty mlodosci, w chwili obecnej mam rowne 10 egzekucji kom. Stać mnie, żeby splacac jakies rozsądne raty co miesiąc, ale chciałbym to polaczyc w jeden dlug, żeby prowadzil to jeden komornik, czy to jest w ogole możliwe? Bardzo proszę o pomoc, szczerze przyznam, ze meczy mnie ten tamat, wie Pan dlaczego, mam dość ukrywania się, chciałbym to ruszyc, ale nie wiem jak….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.