Zajęcie wspólnego konta współmałżonków i środków pochodzących ze sprzedaży wspólnego domu

Problem: Komornik sądowy znienacka uruchomił egzekucję przeciwko mojemu mężowi. Chodzi o sprawę w której mąż nie wiedział, że już jest wyrok, ale trudno, z tym już musimy się pogodzić. Ja nie jestem dłużnikiem, tylko mąż, to wyrok z powodu pożyczki o której nawet nie widziałam. mamy wspólne konto w banku a na tym koncie jest zapłata za naszą wspólną małżeńska działkę którą niedawno sprzedaliśmy. Będę zobowiązana za poradę: czy komornik może zająć nasze wspólne konto bankowe i pieniądze ze sprzedaży działki?

Porada: Zgodnie z art. 891(2) § 1 Kodeksu postępowania cywilnego komornik może w takiej sytuacji zająć Państwa wspólne konto bankowe ale zgodnie z § jak chodzi o znajdujące się na tym koncie środki ze sprzedaży działki będącej wspólnością małżeńską, to mogą Państwo wnieść powództwo przeciwegzekucyjne z żądaniem zawieszenia egzekucji. Sugerowałbym jednak przelanie tych środków na Pani osobiste konto bankowe, gdyż może zdarzyć się tak, że zanim sąd nakaże komornikowi zawiesić postępowanie egzekucyjne z tego wspólnego konta bankowego, to bank zdąży komornikowi przelać te pieniądze a ten wierzycielowi męża. Wówczas można będzie doprowadzić do zasądzenia od wierzyciela męża zwrotu tych pieniędzy ale nie wiadomo, czy wierzyciel będzie wypłacalny – czy będzie z czego ściągnąć tę należność.

Proponuję też zapoznać się z krótkim artykułem: „Składniki majątku osobistego współmałżonka” zawierającego informacje pomocne w sytuacji gdy komornik, tak jak w opisanej przez Panią sytuacji, prowadzi postępowanie egzekucyjne tylko przeciwko jednemu ze współmałżonków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.