Zajęcie wspólnego konta współmałżonków i środków pochodzących ze sprzedaży wspólnego domu

Problem: Komornik sądowy znienacka uruchomił egzekucję przeciwko mojemu mężowi. Chodzi o sprawę w której mąż nie wiedział, że już jest wyrok, ale trudno, z tym już musimy się pogodzić. Ja nie jestem dłużnikiem, tylko mąż, to wyrok z powodu pożyczki o której nawet nie widziałam. mamy wspólne konto w banku a na tym koncie jest zapłata za naszą wspólną małżeńska działkę którą niedawno sprzedaliśmy. Będę zobowiązana za poradę: czy komornik może zająć nasze wspólne konto bankowe i pieniądze ze sprzedaży działki?

Porada: Zgodnie z art. 891(2) § 1 Kodeksu postępowania cywilnego komornik może w takiej sytuacji zająć Państwa wspólne konto bankowe ale zgodnie z § jak chodzi o znajdujące się na tym koncie środki ze sprzedaży działki będącej wspólnością małżeńską, to mogą Państwo wnieść powództwo przeciwegzekucyjne z żądaniem zawieszenia egzekucji. Sugerowałbym jednak przelanie tych środków na Pani osobiste konto bankowe (dobre oferty takich kont są tutaj), gdyż może zdarzyć się tak, że zanim sąd nakaże komornikowi zawiesić postępowanie egzekucyjne z tego wspólnego konta bankowego, to bank zdąży komornikowi przelać te pieniądze a ten wierzycielowi męża. Wówczas można będzie doprowadzić do zasądzenia od wierzyciela męża zwrotu tych pieniędzy ale nie wiadomo, czy wierzyciel będzie wypłacalny – czy będzie z czego ściągnąć tę należność.

Proponuję też zapoznać się z krótkim artykułem: „Składniki majątku osobistego współmałżonka” zawierającego informacje pomocne w sytuacji gdy komornik, tak jak w opisanej przez Panią sytuacji, prowadzi postępowanie egzekucyjne tylko przeciwko jednemu ze współmałżonków.

2 myśli na temat “Zajęcie wspólnego konta współmałżonków i środków pochodzących ze sprzedaży wspólnego domu”

  1. Witam, jestem w związku z osobą, która ma komornika. Chciałabym odkupić ogróedek ROD ( a w zasadzie prawo do użytkowania) za kwotę 20 tys. Jezeli zakupilibyśmy wspólnie z moich pieniędzy to czy komornik może coś zabrać? zlicytować? Wszystkie rzeczy zakupione w trakcie użytkowania będą też na mnie ( np kosiarka, telewizor, narzędzia)

    będe wdzieczna za szybką odpowiedź , bo zakup juz w czwartek i nie wiem czy na siebie , czy moze być wspólnie?

    1. Witam. Istotne jest kto formalnie będzie figurował jako właściciel. Jeżeli tylko Pani będzie formalnym właścicielem, to komornik nie ma prawa zając ogródka. Jeżeli i Pani i partner, to komornik może zająć jego udział.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.